BÜYÜK MÜJDE...KONYA'YA AMATEM

19 Şubat 2013 Salı , 00:17
0 Yorum

Konyada son yıllarda uyuşturucu satışı ve kullanımı büyük ölçüde arterken, gözler uyuşturucu bağımlıların tedavi göreceği AMATEMin kurulacağı güne çevrildi.

Konya’da son yıllarda uyuşturucu kullanımı önemli ölçüde arttı. Artan kullanım ile birlikte uyuşturucudan kurtulmak isteyen kişi sayısı da çoğaldı. Türkiye’de çok az bulunan ve kapasitelerinin üzerinde çalışan madde bağımlılığı merkezleri, bu konuda bağımlıya yardım etmede yetersiz kalıyor. Konya’da bulunan ve tedavi olmak isteyen madde bağımlıları da en yakın merkez olan Ankara’ya sevk ediliyor. Ayrıca, Konya Alkol ve Madde Bağımlıları Tedavi Merkezi’nin (AMATEM) bitmesi ile birlikte bağımlılara tedavinin yanında, rehberlik hizmetinin de verilemesi düşünülüyor. Bağımlıların tekrar hayata kazandırılması açısından önemli bir merkez olacak olan AMATEM’in hizmete başlayacağı gün, bağımlı vatandaşların aileleri tarafından sabırsızlıkla bekleniyor.

AİLELER MERKEZİ BEKLİYOR

Geçtiğimiz hafta Konya Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Bekerecioğlu’nun, “Her şeyimiz tamam, sadece personel eksikliğimiz var. O sorunu aştığımızda en yakın zamanda merkezi açacağız” açıklamasından sonra bağımlıların aileleri gözleri siyasilere çevirdi. Yapımı çok uzun süren ve hizmet vereceği tarih tam bir yılan hikayesine dönen AMATEM, uyuşturucu kullanımının azalmasında önemli bir merkez olacak. Beyhekim Sağlık Kompleksi’nin içinde yer alan ve büyük bir bölümü bitirilen AMATEM, sadece Konya’ya değil bölge illere de hizmet verecek. Fakat uyuşturucudan kurtulmak için tedavi alan vatandaşlar halen yine Ankara’nın yolunu tutmaya devam ediyor. Artık merkezin hizmet vermeye başlamasını isteyen bağımlı vatandaşların aileleri, özellikle siyasilerin bu konuda kararlı davranması gerektiğini belirtiyor.

Maddi imkânsızlıklar nedeniyle tedavide zorlandıklarını kaydeden bazı bağımlı vatandaşların aileleri, “Konya AMATEM’in bitmesi bizim için çok önemli. Uyuşturucuya Allah kimseyi bulaştırmasın. İllet bir bağımlılık. Yetkililer, çocukları, gençleri, aileleri bu bataktan kurtarsın artık. Kullananların kimisi, bırakmak istese de bir tedavi merkezi olmadığı için yardım alamıyor ve uyuşturucu kullanımına devam ediyor. Bunun için hırsızlık bile yapıyorlar. Bağımlının ailesinin maddi durumuna göre kişi en yakın merkezde tedavi oluyor. Ama gördüğümüz kadarı ile kullanım çok artmış ve ileriki yıllarda içerisinden çıkılamaz bir durum haline gelir. İlerde yetkililer merkezi nasıl büyütürüz, yatak sayısını nasıl arttırırız diye düşünmesin, uyuşturucu kullanım ve satımının kökünü kurutmak için çalışsın. Uyuşturucudan dolayı hayatı kararan gençler tekrar millete sağlıklı bir birey olarak kazandırılsın. Umarım yetkililer bu konuda karamsar değil de kararlı olurlar. Uyuşturucu ile mücadele cesaret işidir. Yetkililerin bu konuda cesaretli olmalarını istiyoruz ve siyasilerde merkezin açılması için köstek değil destek olsunlar” dedi.

2011 yılı Mart ayında imzalanan protokol ile AMATEM, Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Konya Platformu işbirliği ile Beyhekim Sağlık Kompleksi içine 25 yataklı olarak planlandı. Büyük bir bölümü bitirilen merkezin açılacağı gün ise uyuşturucudan kurtulmak isteyen bağımlılar tarafından dört gözle bekleniyor. Salih KÖPRÜLÜ- YENİ MERAM


Kaynak:
SON HABERLER
YAZARLAR