Atatürk'e hakaret eden veliye soruşturma

Cumhuriyet Başsavcılığı, Sarayönü'nde bir lisenin Whatsapp grubunda Atatürk'e hakaret ettiği belirlenen öğrenci velisi hakkında soruşturma başlattı

Atatürk'e hakaret eden veliye soruşturma
25 Nisan 2021 - 09:25

Konya’nın Sarayönü İlçesi'nde Şehit Ramazan Akyürek Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde görevli bir tarih öğretmeninin sınıfının Whatsapp grubunda paylaştığı videoya bir velinin tepkisi sonucu Valilik soruşturma başlattı.

Tarih öğretmeni, 23 Nisan nedeniyle sınıfının Whatsapp grubunda TRT arşivinden TBMM’nin açılışı ile ilgili bir video paylaştı. Bir velinin videoya tepkisi ise tartışmaya neden oldu. Videoyu izleyen öğrenci velisi Atatürk’e yönelik hakaret içerikli mesajlar attı.

Öğrenci velisinin “Burası ödev grubu değil mi? Mustafa Kemal'in ne işi var burada?” sorusuna tarih öğretmeni, “Bugün 23 Nisan ve bir milli bayram. Bir okulun sınıf grubunda Mustafa Kemal’in, Atatürk’ün olmasından daha doğal ne olabilir?” yanıtını verdi.

Bunun üzerine öğrenci velisi ise “Çocukların beynini yıkadığın yeter artık çok seviyorsan kemalll atanı evinde çocuklarınla kutla hanfendi, milleti kemalla putla rahatsız etmeyin artık” ifadelerine yer verdi.

Yaşanan gelişmelerin ardından Konya Valiliği öğrenci velisi hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı. Valilikten konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "Sarayönü ilçemizdeki bir okulumuzun Whatsapp ödev grubundan Atatürk’e hakaret içeren ifadeleri yazan öğrenci velisi hakkında gerekli soruşturma başlatılmıştır" denildi.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada ise şunlar belirtildi:

“Bazı basın yayın kuruluşlarında yer alan 'Okulun öğrenci grubunda Mustafa Kemal’e çirkin saldırı' haberine konu olayla ilgili olarak Sarayönü Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan soruşturma kapsamında; şüpheli F.G’nin okul öğrenci grubunda Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret ettiği iddia edilen olayla ilgili olarak, şüpheli F.G. hakkında 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar kapsamında soruşturma başlatılmıştır. Sarayönü Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile şüpheli F.G. Sarayönü İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınmış olup, adli işlemleri sonrasında 25 Nisan 2021 Pazar günü mevcutlu olarak Sarayönü Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilecektir. Sarayönü Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturm titizlikle yürütülmektedir.”