DÜNYA BELEDİYE BAŞKANLARI KONYA'DA

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı'nın Yönetim Kurulu ve Konsey Toplantısı 19-21 Aralık tarihleri arasında Konya'da devam edecek.

DÜNYA BELEDİYE BAŞKANLARI KONYA'DA
19 Aralık 2013 - 23:21

Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı'nın (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu ve Konsey Toplantısı Konya'da başladı.

Dedeman Otel’de gerçekleştirilen toplantıya, Konya Valisi Muammer Erol, Uşak Valisi Mehmet Ufuk Erden, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, milletvekilleri, rektörler ve 20 ülkeden 135’i yabancı 500’e yakın belediye başkanı ve belediye yöneticisi ile öğrenciler katıldı. UCLG-MEWA ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nin tanıtım filmiyle başlayan programın açılışı kum sanatçısı Ramazan Yumrutepe’nin, Çatalhöyük’ten bugüne kadarki 10 bin yıllık tarihini anlatan kum performansıyla başladı. UNLG-MEVA Genel Sekteri Mehmet Duman toplantı hakkında bilgi vererek, şehir diplomasisinin özellikle 2. Dünya Savaşı sonrasında ülkeler arasındaki ilişkilerin ötesine geçtiğini ve barışın sağlanmasında büyük katkı kurmaya başladığını ifade etti. Duman, UCLG-MEWA’nın şehir diplomasisi yoluyla bölge ve dünya barışının tesisine yönelik olarak üyelerini destekleme gayreti içerisinde olduğunu kaydetti.

“21. YÜZYILIN ŞEHİRLER YÜZYILI OLACAĞINI GÖRÜYORUZ”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Eş Başkanı Tahir Akyürek ise konuşmasına, dünya barışı, şehirler ve insanlar arasındaki kardeşliğin hakim olmasını temenni ederek başladı. Konya medeniyetinin Türk İslam Medeniyeti’nin 200 yıldan fazla Anadolu’da başkentliğini yaptığını kaydeden Başkan Akyürek, “Konya, 21. yüzyılda da yüzyılımızın önemli şehirlerinden biri olma yolunda gayret gösteren önemli bir merkezdir. Anadolu’nun ortasında Türkiye’nin toprak alanı en büyük, şehircilik açısından da öne çıkan şehirlerinden birisidir. Tarihi geçmişine baktığımızda Çatalhöyük kazılarının da ortaya çıkardığı bir gerçeklik olarak milattan önce 7000-7500 yıllara kadar Neolitik Döneme kadar uzanan bir şehircilik geçmişi vardır. Bu toplantının Konya’da düzenlenmesi bu açıdan da anlamlıdır. Toplantı sürecinde çok önemli konularda müzakereler yapılacaktır. Görüşler ortaya konulacak, tebliğler sunulacak, bütün bunlardan şehirlerimiz, belediyelerimiz mutlaka istifade edecektir. Bunun yanında bu buluşma vesilesiyle Anadolu’da medeniyetimizin ilk başkenti olan Konya’mızı da sizler tanıma fırsatı bulacak, bizler de tanıtma imkanına kavuşmuş olacağız. 20. yüzyıl ulus devletler yüzyılıydı. Ulus devletler yüzyılı insanlığa barış ve kardeşlik getiremez, tam tersine adeta 20. yüzyıl savaşlar kan ve gözyaşı yüzyılı oldu. 21. yüzyılın ise şehirler yüzyılı olacağını görüyoruz. Artık ulus devletleri yerine şehirler ön plana çıkmaya başladı. Şehirlerin ön plana çıkmaya başlaması insanın ön plana çıkması demektir. İnsanı yaratılanın en şereflisi ve yaratıcının emaneti gören bir şehircilik anlayışıyla şehirler yüzyılının insanlık adına barış ve kardeşlik getirmesini diliyorum. Bu toplantının bu tanışıklıklarla aynı zamanda dünya barışına da katkı yapmasını temenni ediyorum. Burada kardeş şehirlerle ilgili ortak toplantılar düzenleyecektik. Yine düzenleyeceğiz ama özellikle Gazze’den aramıza katılamayan belediye başkanlarımıza buradan selamlarımızı saygılarımızı ve hürriyet niyetlerimizi iletmek istiyorum” diye konuştu.

Tahran Belediye Başkanı, UCLG-MEWA Başkanı ve UCLG Dünya Teşkilatı Başkan Yardımcısı Dr. Mohammad Bager Qalibaf da, Konya gibi güzel bir şehirde olduğu için mutlu olduğunu belirterek, “Burası dünyanın en eski yerlerinden bir tanesi. Mevlana da bu ortak kültürümüzün bir temsilcisidir. Çünkü şu anda her ne kadar siyasi coğrafyalar farklı olsa da hepimiz birbirimizin kültürünü paylaşıyoruz. Dünya’nın Mevlana’ya ihtiyacı var. O Doğu ve Batı’yı birleştirdi“ dedi. Şehirlerin gelişmesi için yöneticilerin büyük çaba göstermesi gerektiğini ifade eden Qalibaf, “İslami şehirler yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bunu korumak için büyük çaba göstermeliyiz. Şehirsel yönetimin daha üst bir kademeye yükseldiğini görüyoruz. Kadınlarımızın ve çocuklarımızın yardıma ihtiyacı var. Çok fazla çaba göstermeliyiz, maddi ve manevi mirası korumak için” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve UCLG Dünya Teşkilatı Başkanı Kadir Topbaş adına konuşan Ahmet Selamet ise konuşmasında, “Yerel yönetimlerin temel endişeleri dünyanın her yerinde aynıdır. Çünkü dertler ortak, dertler birbirine benziyor. Sorumluluklarımız yerel olduğu kadar küresel aynı zamanda. Dünyamızın ve şehirlerimizin sürdürülebilirliğini sağlamak zorundayız. Hep birlikte insanlığın huzur ve barışı için daha çok çalışmalıyız. Kent diplomasisi ile devletler düzeyinde çözülemeyen birçok sorun karşısında çok ciddi başarılar elde edebiliriz. Yerel yöneticiler olarak birer diplomat gibi hareket etme sorumluluğumuz vardır çağdaş ortamda. Bu çalışmalar devam ettikçe yeni bir dünya kurulacak. Zira yerel ve bölgesel yönetimlerin tam katılımı olmadan uluslararası kalkınma hedeflerinin başlaması asla mümkün değildir. Birçok kentsel sorunun çözümüne yerelden başlamak büyük önem taşımaktadır” şeklinde konuştu.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı'nın Yönetim Kurulu ve Konsey Toplantısı 19-21 Aralık tarihleri arasında devam edecek.