KONYA İLE CİBUTİ ŞEHİRLERİ KARDEŞ ŞEHİR OLDU

Konya ile Cibuti arasında kardeş şehir ön protokolü imzalandı.

KONYA İLE CİBUTİ ŞEHİRLERİ KARDEŞ ŞEHİR OLDU
21 Aralık 2013 - 21:59

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde dünyanın 20 ülkesinden 300’den fazla katılımla gerçekleşen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı Yönetim Kurulu ve Konsey Toplantısı kapsamında Konya ile Cibuti arasında kardeş şehir ön protokolü imzalandı.
 

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu ve Konsey Toplantısı tamamlandı.

İlk gün gerçekleştirilen UCLG-MEWA Yönetim Kurulu ve Konsey Toplantısı, Kültür Çalışma Grubu Toplantısı, Türkiye ve Filistin Belediyeleri Kardeş Şehir İlişkileri toplantısının ardından ikinci gün toplantılar 4 oturum olarak ele alındı.

“Yerel Diplomasinin Bölge ve Dünya Barışına Katkıları” başlıklı ilk oturumun ardından diğer 3 oturum “Yerel Yönetimlerde Yenilikçi Uygulamalar” başlığıyla gerçekleştirildi. Bu oturumlara dünyanın farklı ülkelerinden, Türkiye’nin farklı şehirlerinden ve Konya’dan belediye başkanları, belediye yöneticileri ve öğretim üyeleri konuşmacı olarak katıldı.

KONYA-CİBUTİ KARDEŞ ŞEHİR PROTOKOLÜ

20 ülkeden 300’den fazla katılımcının yer aldığı ve yoğun ilgi gören programların son gününde Konya Büyükşehir Belediyesi ile Cibuti Belediyesi arasında kardeş şehir ön protokolü imzalandı.

Toplantıların çok verimli geçtiğini vurgulayan UCLG-MEWA Eşbaşkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, programlara katılan ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konya olarak kardeş şehir ilişkilerine büyük önem verdiklerini dile getiren Başkan Akyürek, “Kardeş şehir ilişkilerinin sosyal, kültürel ve ekonomik işbirliğine, deneyim paylaşımına dönüşmesine gayret ediyoruz. Bir Kardeş Şehirler Parkı yapıyoruz. Orada kardeş şehirlerimizin sembolleri, flamaları ve bilgileri yer alacak. Bu da Türkiye’de bir ilk olacak ve şehirlerimizin vizyonu açısından da faydalı olacak. Şehirlerimizin artık kendi içinde rekabet, ülke içi rekabet yerine dünyadaki şehirlerle rekabeti seçmesi, onlarla kendisini kıyaslaması ve gelişimini ona göre sürdürmesi bir zarurettir. Cibuti ile kurulacak kardeşlik ilişkisinin de hem kendileri, hem bizim için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Cibuti Belediye Başkanı Hüseyin Abdullahi Kayad ise, protokolün her iki şehir için de hayırlı olmasını dileyerek, yapılan organizasyon için Başkan Akyürek’e teşekkür etti.

Toplantının sonunda UCLG-MEWA Eşbaşkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Uşak Valisi Mehmet Ufuk Erden’e ve programa konuşmacı olarak katılanlara plaket takdim etti.