KEMAL SOYLU

KEMAL SOYLU


Sayın rektör böyle kahraman olunmaz

26 Mart 2021 - 11:11

40 yılı aşkın meslek hayatım boyunca Selçuk Üniversitesi’nde merhum Prof. Dr. Süleyman Kafayıfçılar’dan başlayan bu son döneme kadar onlarca rektör gördüm.

Yaptıkları hizmetleri alkışladığımız kadar, yaptıkları hataları da eleştirdik. 

Hatta bu eleştirdiklerimizin başında, yaptığı hizmetleri ile Selçuk Üniversitesi’ne damgasını vurmuş olan, üniversitenin efsane rektörü Prof. Dr. Halil Cin’de olmuştur.  Sayın hocam kendisi için o zaman Konya büro şefliğini yaptığım Milliyet Gazetesi’nde “rektör mü, aktör mü ?” diye yazdığımdan dolayı beni mahkemeye dahi vermişti..

Selçuk Üniversitesi’ne tepeden atama ile gelen adını  sanını hiç bilmediğimiz, vizyonu ve misyonu nedir, ne değildir bir muhterem rektör daha gelir gelmez,  ayağının tozu ile yaptığı isim değiştirme işi ile Konya kamuoyunda çok konuşulan isim oldu. 

Sayın Hocam üniversitenin başka işi yoktu da, daha göreviyin ilk günlerinde kültür merkezinden Süleyman Demirel adını sildin?. 

Süleyman Demirel o rektörlük yaptığın üniversiteyi kuran ve 1973 yılında daha sen doğmadan tam 7 yıl öncede açan dönemin Başbakanıdır. 

Bugün sen bu ismi siler atarsan yarında birileri gelir, Sayın Recep Tayyip Erdoğan adını da bir yerlerden siler, “neden yaptınız” diye soranlara da seni örnek gösterir. 

Bak ne güzel genç yaşta hayalini bile kuramayacağın Konya Selçuk Üniversitesi gibi köklü dev bir üniversiteye rektör olarak atanmışsın. Üniversiteyi çok iyi yerlere taşıyacak güzel işler yapta, alkışlayalım hocam..

Selçuk Üniversitesi rektörlüğüne “Metin Aksoy diye bir hoca geldi de, üniversiteyi çok iyi yerlere getirdi” diye gidince, ardından övgüyle konuşulan kişi ol. Böyle kahraman olunmaz hocam. 

Bu Konya hizmet edenleri unutmaz. Tıpkı rahmetli Süleyman Demirel’i unutmadığı gibi, seni de unutmaz..